LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

PVM grobstymą organizavusiems asmenims – laisvės atėmimo bausmės

PVM grobstymą organizavusiems asmenims – laisvės atėmimo bausmės

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmai išnagrinėjo baudžiamąją bylą ir dėl neteisėtos įmonių veiklos, sukčiavimo ir dokumento klastojimo kaltu pripažino Šiaulių apskrities gyventoją. Kaltu dėl sukčiavimo pripažino ir kartu su juo veikusį bendrininką. Šiems vyrams skirtos laisvės atėmimo bausmės. Jie taip pat turės atlyginti VMI pareikštą 50 tūkst. eurų ieškinį. Trečias asmuo nuteistas dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo ir buhalterinių dokumentų paslėpimo. Jam skirta arešto bausmė.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo Šiaulių apylinkės prokuratūra.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, A. Š. 2014–2015 metais organizavo 10 Lietuvoje ir Latvijoje registruotų įmonių  įsigijimą ir fiktyvų joms vadovaujančių asmenų paskyrimą. Į jį kreipdavosi asmenys iš visos Lietuvos, kai kuriems savo paslaugas pasiūlydavo ir jis pats. Jis buvo žinomas kaip asmuo, galintis padėti išvengti mokesčių, juos neteisėtai susigrąžinti, padėti suklastoti dokumentus ar paslėpti įmonę. Į jį buvo kreipiamasi tiek siekiant išvengti mokesčių, tiek siekiant neteisėtai susigrąžinti mokesčių permokas. Jis laikytas pagrindiniu tokių nusikalstamų veikų vykdytoju šiaurės Lietuvos regione. Vyras veiklos nevykdančių įmonių fiktyviems vadovams, veikdamas tiesiogiai arba per bendrininką T. M., nurodydavo pasirašinėti jiems pateikiamus  buhalterinės apskaitos dokumentus, įforminti realiai neįvykusias ūkines operacijas, įmonių vardu išrašytose PVM sąskaitose-faktūrose įteisinti iš anksto suplanuotus, bet realiai neįvykusius sandorius.

Iš viso šioje byloje buvo 18 įtariamųjų, tačiau 15 iš jų pripažino savo kaltę, sutiko geranoriškai atlyginti žalas, todėl jų atžvilgiu tyrimai buvo atskirti ir šie tyrimai baigti supaprastinto proceso tvarka.

Atskirtuose tyrimuose buvo atlyginta civilinių ieškinių dar už 64 tūkst. eurų.

Teismas konstatavo, kad dėl A. Š. ir T. M. veiksmų, apgaulingai tvarkant įmonių buhalterines apskaitas, dėl ko visiškai negalima nustatyti bendrovių veiklos, turto, nuosavo kapitalo, įsipareigojimų dydžio ir struktūros, buvo išvengiama didelės vertės į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą mokėtinų pridėtinės vertės mokesčių sumokėjimo ir išvengiama didelės vertės turtinės prievolės, taip apgaule įgyjant svetimą turtą.

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teismo paskelbtu nuosprendžiu A. Š. pripažintas kaltu pagal BK 203 straipsnio („Neteisėta įmonės veikla“) 2 dalį, 182 straipsnio („Sukčiavimas“) 2 dalį, 22 straipsnio („Pasikėsinimas padaryti nusikalstamą veiką“) 1 dalį ir 300 straipsnio („Dokumento suklastojimas ar suklastoto dokumento panaudojimas arba realizavimas“) 1 dalį. Kaltinamajam skirta subendrinta 4 metų 1 mėnesio laisvės atėmimo bausmė.

T. M. pripažintas kaltu pagal BK 182 straipsnio („Sukčiavimas“) 2 dalį ir 22 straipsnio („Pasikėsinimas padaryti nusikalstamą veiką“) 1 dalį – vyrui skirta subendrinta 4 metų 1 mėnesio laisvės atėmimo bausmė. I. J. pripažintas kaltu pagal BK 222 straipsnio („Apgaulingas apskaitos tvarkymas“) 1 dalį – kaltinamajam skirta 40 parų arešto bausmė.

Šioje byloje Kauno apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija pareiškė du civilinius ieškinius. 42 tūkst. eurų turtinės žalos atlyginimas Lietuvos Respublikos Valstybei priteistas iš nuteistųjų T. M. ir A. Š. Kitą, 8 tūkst. eurų ieškinį, turės atlyginti visi trys asmenys.

Šis pirmos instancijos teismo nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas

 
Pranešėjų apsauga

Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas