LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Teismui perduota baudžiamoji byla dėl didžiausių Lietuvos šilumos tiekėjų

Generalinė prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba baigė ir šiandien Vilniaus apygardos teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą dėl vienų didžiausių Lietuvos šilumos ūkio monopolininkių „VE“ ir „L“ buvusių ir esamų vadovų galimo piktnaudžiavimo tarnybos padėtimi, didelės vertės svetimo turto iššvaistymo ir sukčiavimo. Kaltinamasis aktas priimtas dėl Lietuvos Respublikos piliečių L. S. ir A. J. bei Prancūzijos piliečio J. P. H. S.

Pasak pareigūnų, tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad neteisėtai manipuliuojant dujų įsigijimo kainomis bendrovėms „VE“ ir „L“ bei šilumos vartotojams buvo padaryta daugiau nei 10 mln. litų žala. 

Tyrimo duomenimis, kaltinamųjų A. J. ir J. P. H. S. vadovaujama bendrovė „DL“, laimėjusi viešąjį konkursą, iš vienos didžiausių gamtinių dujų tiekėjų Lietuvoje įsigijo gamtines dujas, kurias pagal sutartį galima buvo naudoti tik elektrai gaminti. Tačiau elektros negaminanti ir neturinti tam reikiamos infrastruktūros ,,DL“ nesilaikė šių sutarties sąlygų ir perpardavė šias dujas įmonei „VE“ už žymiai didesnę kainą. Tai įvyko kai UAB „VE“, vykdydama gamtinių dujų pirkimą 2004 metams, nesilaikė kuro, kurio reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų tvarkos ir organizavo viešąjį pirkimą pagal pačios bendrovės nustatytas taisykles, kuriomis buvo sudarytos sąlygos dalyvauti konkurse su „VE“ susijusiai bendrovė „DL“.

Tyrimo metu nustatyta, kad „VE“, pirkdama gamtines dujas per kaltinamųjų valdomą įmonę „DL“, nepagrįstai išleido daugiau kaip 5,1 mln. Lt „VE“ piniginių lėšų, skirtų kurui įsigyti. Tokiu būdu buvo nepagrįstai padidintos šilumos gamybos sąnaudos įsigyjant dujas ir atitinkamai iš vartotojų pareikalauta papildomai sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt už parduotą šilumos energiją.  

Ikiteisminiame tyrime taip pat buvo išaiškinta, kad įmonių „VE“ ir „L“ buvę ir esami vadovai galimai iššvaistė iš vienos didžiausių dujų tiekėjų Lietuvoje gautą 3,4 mln. Lt kompensaciją dėl netinkamos gamtinių dujų pardavimo kainodaros. Keletą milijonų siekianti kompensacija buvo pervesta tai pačiai su kaltinamaisiais susijusiai bendrovei „DL“. Apie šilumos gamintojų „VE“ ir „L“ gautą kompensaciją nebuvo informuota Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, todėl šilumos kaina buvo sąmoningai padidinta. Apgaule iš Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių ir Palangos miestų šilumos vartotojų buvo pareikalauta sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt už parduotą šilumos energiją.

Atliekant ikiteisminį tyrimą buvo gautos Viešųjų pirkimų tarnybos, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos išvados, atlikti ūkinės finansinės veiklos tyrimai, pagrindžiantys kaltinamųjų galimai įvykdytas nusikalstamas veikas.

Šiuo metu FNTT kartu su Generalinė prokuratūra tęsia ikiteisminį tyrimą dėl šilumos ir karšto vandens tiekimo Vilniaus miesto švietimo įstaigoms pagal 2002 metais sudarytą sutartį tarp Vilniaus m. savivaldybės administracijos ir šilumos tiekėjo licencijos neturinčios tarpinės bendrovės. Įtariama, kad dėl to Vilniaus miesto savivaldybė galimai patyrė daugiau nei 71 mln. Lt nuostolį bei sudarė galimybę tarpinei bendrovei 2002–2012 metų laikotarpiu nepagrįstai gauti daugiau kaip 71 mln. Lt lėšų. Taip pat toliau tęsiamas tyrimas dėl šilumos gamintojo „VE“ biokuro pirkimo iš susijusios įmonės.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ir Generalinės prokuratūros informacija

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas

 
Pranešėjų apsauga

Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas