LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Teismui perduota naftininkų byla: galimai neteisėtai legalizavo 5 mln. eurų

Teismui perduota naftininkų byla: galimai neteisėtai legalizavo 5 mln. eurų

Generalinė prokuratūra Klaipėdos apygardos teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje naftos perkrovos įmonės (NG) buvęs vadovas A. U., darbuotoja S. P ir šios įmonės direktorius A. U., veikdami organizuotoje grupėje, kaltinami galimu didelės vertės svetimo turto pasisavinimu (Baudžiamojo kodekso 183 str. 2 d.), o buvęs vadovas A. U. kaltinamas ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu (Baudžiamojo kodekso 216 str. 1 d.). Įtariama, kad neteisėtai buvo legalizuota per 5 mln. eurų.

Ikiteisminis tyrimas, kurį atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai, buvo pradėtas 2010 m. vasarą. Tyrimą organizavo ir kontroliavo Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai. Ikiteisminio tyrimo pareigūnai kartu su prokurorais įtarė, kad kaltinamieji 2006-2010 m. laikotarpiu Klaipėdoje susibūrė į organizuotą grupę, pasiskirstė joje vaidmenimis ir grupėje savinosi svetimus pinigus bei legalizavo nusikalstamu būdu įgytas lėšas.  

Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad kaltinamasis A. U., būdamas  bendrovės  „NG“ vieninteliu akcininku ir realiai vadovaudamas įmonei, žinojo, kad jo įsigytos bei realiai valdomos bendrovės, kurių būstinės buvo Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Šveicarijoje, jokių paslaugų bendrovei „NG“ neteikė. Manoma, kad jis nurodęs minėtos bendrovės generaliniam direktoriui A. U. įtraukti užsienyje valdomų bendrovių žinomai suklastotas sąskaitas-faktūras į  ,,NG“ buhalterinę apskaitą ir suorganizuoti, kad už tariamai atliktas paslaugas būtų atlikti daugkartiniai mokėjimo pavedimai į kaltinamųjų S. P. ir A. U. užsienyje bendrovių valdomas bankų sąskaitas ir tokiu būdu pasisavino per 5 mln. eurų. 

Kaltinamasis A. U. ir S. P. žinodami, kad šie pinigai gauti nusikalstamu būdu ir siekdami nuslėpti ar įteisinti šias nusikalstamu būdų įgytas pinigines lėšas atliko su šiais pinigais finansines operacijas.  Tokiu būdu buvo legalizuota 5.076.095,97 eurų.

Ikiteisminis tyrimas atliktas bendradarbiaujant su Šveicarijos Konfederacijos teisėsaugos institucijomis. Kruopštaus prokurorų, FNTT pareigūnų, užsienio kolegų darbo dėka buvo išaiškinti 2006-2010 m. laikotarpiu daryti nusikaltimai.

Iš šiuo metu teismui perduodamos  baudžiamosios bylos dar 2015 m. vasario mėnesį Generalinė prokuratūra perdavė teisminiam nagrinėjimui ikiteisminį tyrimą dėl AB „KN“ buvusių vadovų piktnaudžiavimo tarnybos padėtimi, padarant daugiau kaip 20 mln. eurų (per 70 mln. litų) žalą šiai įmonei, daugiau kaip 600 tūkst. eurų (per 2 mln. litų) iššvaistymo ir organizuotos grupės narių turto pasisavinimo, pinigų plovimo, 3,5 mln. eurų kyšio priėmimo už bendrovei „NG“ palankius sprendimus ir kitų nusikaltimų padarymo.

2017 m. gruodžio 27 d.  Klaipėdos apygardos teismas  paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje už įvairius nusikaltimus – didelės vertės turto pasisavinimą, turto iššvaistymą, nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimą, sukčiavimą, valstybės tarnautojui prilyginto asmens papirkimą, kyšio priėmimą, dokumentų klastojimą ir kt. – nuteisti 6 fiziniai ir 2 juridiniai asmenys. Teismas konfiskavo iš nuteistųjų nusikalstamu būdu įgyto turto už didesnę nei 10 mln. 515 tūkst. eurų sumą, taip pat priteisė solidariai valstybei atlyginti per 2 mln. 300 tūkst. eurų, o žalą patyrusiai AB Klaipėdos nafta – per 20 mln. 883 tūkst. eurų sumą.

Generalinės prokuratūros ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos inf.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pranešėjų apsauga

Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas