LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Išradingi mėsininkai kiaules „skerdė“ jas veždami

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Tauragės apskrities skyrius atlieka ikiteisminį  tyrimą dėl sukčiavimo ir apgaulingos apskaitos faktų vienoje didžiausių Tauragės mėsos perdirbimo įmonių. Įtariama, kad akcinė bendrovė per porą pastarųjų metų iš  įvairių Europos Sąjungos šalių, tarpininkaujant Estijos firmai, į Lietuvą įvežė daugiau kaip 500 tonų šaldytos kiaulienos, kuri, taikant lengvatinį 5 proc. PVM tarifą, buvo parduota šalyje kaip šviežia atvėsinta mėsa. Turima duomenų, kad už importuotą mėsą Tauragės bendrovė sumokėjo daugiau nei 4 milijonus litų.

Tyrimo metu atskleista, kad kiaulienos įsigijimo dokumentai buvo klastojami tarpininko funkcijas atliekančioje Estijos firmos atstovybėje, įkurtoje Kaune. Buvo išrašomi melagingi  duomenys prekes lydinčiuose dokumentuose ir veterinariniuose kokybės sertifikatuose (pažymėjimuose). Pavyzdžiui, buvo nurodoma, kad įsigyta kiauliena yra šviežia ir atvėsinta, įrašant duomenis apie  mėsos temperatūrą ir kiaulių paskerdimo datą. Tačiau FNTT Tauragės apskrities skyriaus pareigūnų rasti dokumentai liudija, kad kiaulės galėjo būti paskerstos vežant jas iš Vokietijos, nes paskerdimo data – vėlesnė nei skerdienos išgabenimo iš Vokietijos data. Taip pat nustatyta, kad Tauragės mėsos perdirbimo bendrovė įvežė šviežią mėsą, kurią Estijos firmai pardavė jau kaip sušaldytą. Įvežtos mėsos dokumentai buvo teikiami teritorinei Tauragės apskrities valstybinei maisto ir veterinarinei tarnybai (toliau – VMVT), kuri juos užregistruodavo ir išduodavo leidimą įvežti bei realizuoti tariamai šviežią atvėsintą mėsą.

FNTT Tauragės apskrities skyriaus pareigūnai atskleidė, kad tokią schemą Tauragės mėsos perdirbimo bendrovė naudojo iki 2009 m. sausio 1 d.  Panaikinus lengvatinį 5 proc. PVM tarifą, bendrovė nebesinaudojo tarpinės Estijos įmonės paslaugomis, o mėsą iš ES šalių įsiveždavo tiesiogiai ir sušaldytą, kuriai PVM lengvata nebuvo taikoma.

FNTT Tauragės apskrities skyriaus pareigūnai, išanalizavę Tauragės VMVT tvarkomuose žurnaluose (registruose) esančius duomenis ir juos sulyginę su įvežtos mėsos ir mėsos produktus lydinčiais dokumentais, nustatė, kad teritorinė VMVT nereikalavo išankstinės informacijos apie ketinamą įvežti iš kitų valstybių produkciją, o žurnale registravo ir tvirtino tik pateiktus ūkio subjektų lydimuosius dokumentus (kurie dažniausiai neatitikdavo tikrovės) jau po produkcijos įvežimo į šalį praėjus kelioms dienoms ar savaitei. Tuo tarpu VMVT direktoriaus įsakymas  reikalauja, kad ūkio subjektai, ketinantys atsivežti iš ES mėsą ir mėsos produktus, privalo užsiregistruoti teritorinėje VMVT ir prieš 24 valandas iki įvežimo pateikti išankstinę informaciją apie ruošiamą įvežti mėsą ar mėsos produktus, nurodydami duomenis apie mėsą, gamintoją, gamintojo veterinarinio pažymėjimo numerį, siuntėją, gavėją ir iškrovimo vietą. Taip pat patikrinimo metu nustatyta, kad ne visada atliekami faktiniai įvežtos mėsos ir mėsos produktų patikrinimai, leidžiantys nustatyti, ar įvežta mėsos žaliava atitinka lydinčiuose dokumentuose nurodytus parametrus (pvz:. ar yra atvėsinta ar užšaldyta, nuo ko priklausė mokėtinas 5 ar 18 PVM procentinis dydis). Žurnaluose dažniausiai nurodoma ne išankstinės informacijos pateikimo data, o data, kada ūkio subjektas pateikė lydinčiuosius produkcijos dokumentus, jau atlikęs įvežimą arba praėjus kelioms dienoms po įvežimo. Tokiu būdu, neatliekant arba netinkamai atliekant kontrolės veiksmus, ūkio subjektams buvo sudaromos realios galimybės nepagrįstai naudotis PVM lengvatomis bei įsigytą mėsą ir mėsos produktus realizuoti be dokumentų ar naudojantis suklastotais dokumentais. FNTT Tauragės apskrities skyriaus pareigūnai nustatė, kad minėta bendrovė 2007–2009 m. laikotarpiu, nepranešusi teritorinei VMVT, iš ES šalių įsivežė mėsos beveik už 2 mln. litų.

FNTT Tauragės apskrities skyrius pradėtą ikiteisminį tyrimą tęsia. Šiuo metu analizuojama bei sutikrinama kitų apskrities teritorinių VMVT bei ūkio subjektų, įsivežančių iš ES šalių mėsą, duomenys. Tiksli valstybės biudžetui padaryta žala bus nustatyta surinkus visus duomenis iš ES šalių ūkio subjektų ir atlikus Tauragės įmonės veiklos patikrinimą. 

 Atliekamą ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Tauragės rajono apylinkės prokuratūra.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas